ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13988217
*
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 24 2021
at 20:57:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/5 18:16:49
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol, mm; 69x48 ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:29
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:57
-
9094 WATERCOLOURS
2 pcs, oriental, 48x30 cm, outer dimensions includ..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:22
-
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07
*
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday May 24 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/5 18:16:49 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol, mm; 69x48 ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:29 -
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:57 -
9094 WATERCOLOURS
2 pcs, oriental, 48x30 cm, outer dimensions includ..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:22 -
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07